Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesine neden olan i̇laçlar hangileridir? Çeşitli sebeplerle kullandığımız birçok ilaç saç dökülmelerini tetikleyebilmektedir. İlaçlar yan etkileri sebebiyle erkeklerde ve kadınlarda kalıcı veya geçici saç dökülmesi sebeplerindendir. Doktorun tedavi için verdiği ilacın yan etkilerinde saç dökülmesi olduğunu belirtmiş olabilir. Bu sebeple kullanacağınız ilaçların prospektüsünü okumalı ve hakkında bir miktar araştırma yapmalısınız.

Saç Dökülmesi NedenleriAraştırma yapmak için ilacı aldığınız eczaneye saç dökülmesi gibi bir yan etkisi olup olmadığını sorabilirsiniz. Kullandığınız ilacın saç dökülmesine sebep olduğu kesin bir yargıya ulaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilacı kesmek çözüm değildir. 

İlaçlar neden saç dökülmesi yapmaktadır?

Bazı ilaçlar kan dolaşımına direk etki ederek saçların yeterli şekilde beslenemeyip dökülmesine sebep olabilmektedirler. Bazı ilaçlar ise vücuttaki saç döngüsüne etki etmektedir. Saçlarımızı son evre olan telogen evresine sokarak kısa sürede bu tip sorunlara sebep olurlar. Farklı tip ilaç kullanan kişiler hassasiyete bağlı olarak yan etki sorunları yaşamaktadır. Ayrıca ilaçların kullanım dozu da saç dökülme olasılığını belirleyen bir etkendir.

Saç dökülmesine sebep olan ilaçlara sırasıyla değinelim. Kısaca bahsedecek olursak akne ve sivilce ilaçları, kolestrol ilaçları, kan ilaçları, diyet ilaçları, epilepsi ilaçları, depresyon ilaçları, glokom ilaçları, mantar ilaçları, kalp ilaçları, hormon ilaçları, parkinson ilaçları ve kemoterapi ilaçlarıdır. Bunun gibi birçok ilaç daha saç dökülmesine sebep olabilmektedir. İlaç kullanımına bağlı görülen saç dökülmeleri genellikle geçicidir. Bu tip ilaçların kullanımı son bulduktan sonra tekrar düzelmektedir. Kullanılan ilacın eski versiyonları da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Yeni çıkan türlerinde bu yan etki tercih etmelisiniz. Bu versiyonlar sayesinde sorun ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple kullandığınız hangi ilacın saç dökülmesine sebep olabileceğini mutlak süratte doktorunuza veya eczacınıza danışarak öğrenmelisiniz. Bu saç dökülmesine sebep olan ilaçlarla beraber doktorunuza danışarak dökülmeyi engelleyen yağlar ve diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.