Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar

Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar Hangileridir?

Çeşitli sebeplerle kullandığımız birçok ilaç saç dökülmelerini tetikleyebilmektedir. İlaçlar yan etkileri sebebiyle erkeklerde ve kadınlarda kalıcı veya geçici saç dökülmelerine sebep olabilmektedirler. Doktorunuz size tedavi için verdiği ilacın yan etkilerinde saç dökülmesi olduğunu belirtmiş olabilir. Bu sebeple kullanacağınız ilaçların prospektüsünü okumalı ve hakkında bir miktar araştırma yapmalısınız. Araştırma yapmak için ilacı aldığınız eczaneye saç dökülmesi gibi bir yan etkisi olup olmadığını sorabilirsiniz. Kullandığınız ilacın saç dökülmesine sebep olduğu kesin bir yargıya ulaştığınızda bu ilacı kesmek yerine doktorunuzla konuşarak eğer mümkünse farklı bir ilaç vermesini talep edebilirsiniz.

İlaçlar Neden Saç Dökülmesi Yapar?

Bazı ilaçlar kan dolaşımına direk etki ederek saçların yeterli şekilde beslenemeyip dökülmesine sebep olabilmektedirler. Bazı ilaçlar ise vücuttaki saç döngüsüne etki ederek saçlarımızı son evre olan telogen evresine sokarak kısa sürede dökülmesine sebep olurlar. Çeşitli ilaçlar kullanan kişinin hassasiyetine bağlı olarak saç dökülmesi yapabilir de yapmayabilirde. Ayrıca ilacın kullanım dozu da saç dökülme olasılığını belirleyen bir etkendir.
Saç dökülmesine sebep olan ilaçlara sırasıyla değinecek olursak akne ve sivilce ilaçları, kolestrol ilaçları, kan ilaçları, diyet ilaçları, epilepsi ilaçları, depresyon ilaçları, glokom ilaçları, mantar ilaçları, kalp ilaçları, hormon ilaçları, parkinson ilaçları ve kemoterapi ilaçları gibi birçok ilaç saç dökülmesine sebep olabilmektedir. İlaç kullanımına bağlı görülen saç dökülmeleri genellikle geçici olup ilaç kullanımı son bulduktan sonra tekrar düzelmektedir. Kullandığınız ilacın eski versiyonları saç dökülmesine sebep olup yeni çıkan türlerinde bu yan etki ortadan kaldırılmış olabilir. Bu sebeple kullandığınız hangi ilacın saç dökülmesine sebep olabileceğini mutlak süratte doktorunuza veya eczacınıza danışarak öğrenmelisiniz. Bu saç dökülmesine sebep olan ilaçlarla beraber doktorunuza danışarak saç dökülmesini engelleyen yağlar ve diğer tedavileri uygulayabilirsiniz.