Kuru saçlar için çözüm!

Kuru saçlar kolay kırılır zayıflar ve dökülür. Saçlar da belli bir nem oranına ihtiyaç duyar. Bu nem ortamı saç derisinde sağlanmazsa saçlar tıpkı Arabistan çölleri gibi kurak ve çorak bölgede barınamaz. Bu nedenle kuru saçlarınızı nemlendirmeniz gerekir. Kuru saçlardan şikayet edenler için mükemmel ve mükemmel olduğu kadar doğal bir kür var:

Nemlendirici Zeytinyağı Kürü:

Dilerseniz öncelikle zeytinyağının barındırdığı özel bileşiklere bakalım:

Bu karmaşık yapı içinde antidoksanlar-triterpenik alkoller-alifatik alkoler ve hidrokarbonlar mevcut. Fenolik maddeler içeren zeytinyağı doymamış yağlardan zengin bir yapıdır. 240 çeşit minör bileşen barındıran zeytinyağı her bir bileşeni ve birleşim oranı ile bulunmaz bir nimet olarak yüzyıllardır hem sofralarımızı süslüyor hem de kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılıyor. Natürel saf zeytinyağı yüksek oranda doymamış yağ barındırdığı için ve doymamış yağların insan vücudu için faydalı yağlar olması açısından vazgeçilmez bir üründür. Tüm bunlara ek olarak protein barındıran zeytinyağı saçlara ve saç derisine uygulandığında saçı nemlendirmekte beslemekte ve saçlara dolgun parlak bir yapı kazandırmaktadır.

Zeytinyağının önemini arttıran ve onu yağlar arasında en seçkin yere koyan ayırıcı özellik Linoleik asit(omega3) ve Linoleik(omega 6) yağ asitlerini %80 oranında içermesidir. Oleik asit HDL kolesterol oranımızı arttırmakta ve damar tıkanıklığına sebep olan LDL kötü kolesterolü de düşürmektedir. Zeytinyağı saç derisine sürüldüğünde saç derisini beslemekte ve daha parlak –dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardım etmektedir.

Zeytinyağı kürü uygulaması:

Zeytinyağını bir kahve fincanı ölçüsünde ısıtıp saç derinize 10 dakika masaj yapacak şekilde uygulayınız. Bu uygulamadan sonra 45 dakika bekleyiniz. Saç derinizi zeytinyağı ile coşarken siz gazete okuyabilir ya da internette sörf yapabilirsiniz. 45 dakika sonra saçlarınız gerekli besini almış nemi kazanmış olacaktır. Kaliteli şampuanla saçlarınızı yıkadıktan sonra işiniz biter. Bu uygulamayı 5 banyo öncesi sürdürürseniz saçlarınızın eski sağlığına kavuştuğunu, doğal nemini kazandığını görebileceksiniz.

Zeytinyağı kürüne dilerseniz bir yumurta ekleyebilirsiniz. Bu kür; saçlarınızın eksik kalan protein ihtiyacını fazlası ile karşılayacaktır. Yine 5 banyo öncesi bu kürü isteyenler deneyebilir. Ama esas kriter orijinal zeytinyağı kullanmak.